Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
- Reklama -123jobs

7 způsobů, jak si v létě doma zpříjemnit klima

Nechcete se doma každé léto „vařit“ ve vlastním potu? Při stavbě domu může hodně udělat už dobrý projekt, ale i později máte několik možností, jak si v interiéru zajistit komfortní teplotu iv vedrech.

  1. Pomozme si navzájem
    Vy pomozte přírodě, příroda pomůže vám. Naše planeta se rychle ohřívá a snižování emisí CO2 nemusí stačit na zvrácení hrozící klimatické katastrofy. Několik organizace proto snaží zmírnit globální oteplování přírodními řešeními. Například Justdiggit (něco jako „lentorozkopme“) pracuje na revitalizaci africké země a navrácen vegetace – obnovili 60 000 hektarů a vysadili více než 6 milionů stromů. Rozkopané suchém ztvrdlého povrchu se totiž zlepší vsakování vody do půdy a ta se tak stane úrodnější.

Přečtěte si také
Jak v vedrech snížit teplotu v bytě i bez klimatizace?
I když ve střední Evropě teploty (zatím) nedosahují „africkou úroveň“, iu nás má zvyšování podílu nepropustného asfaltu, betonu a střech na úkor zeleně neblahý vliv na letní horka – v okolí míst je prokazatelně o několik stupňů teplejší. Pokud tedy chcete před nepříjemným teplem chránit nejen sebe a nejen v příštích letech, zasaďte strom. Nebo stromy. A když tak nemůžete udělat, podpořte někoho, kdo bude pomáhat se zazeleňování a s ochlazováním planety za vás. Například si kupte vykopání polokruhové „hrázky“ v Africe na justdiggit.org.

Hrázky v Tanzánii
Hrázky v Africe. Zdroj: justdiggit.org

  1. zastiňte okna
    Přehřívání interiéru dokáže účinně bránit vnější stínění. Sluneční paprsky zastaví dříve, než dopadnou na sklo, takže při použití venkovních žaluzií může být v létě teplota v místnosti až o 10 ° C nižší než při použití vnitřních žaluzií. K nejoblíbenějším stínícím systémům patří u nás venkovní žaluzie – mají naklápateľné lamely, takže efektivně chrání před sluncem a zároveň umožňují regulovat množství světla, které proniká do interiéru.

Venkovní rolety na domě
Venkovní látkové rolety jsou vhodné i na velké zasklené plochy či dveře na terasu. Obsahují více než 40% skelných vláken a jsou potaženy vrstvou PVC, díky čemuž jsou odolné a rozměrově stabilní. Screenových roleta Roltex se jednoduše namontuje a hodí se i na zastínění zimních zahrad. Sníží se tím tepelná zátěž nejen v zimní zahradě, ale i v přilehlých místnostech v domě. www.servisclimax.sk Zdroj: Climax

Novým trendem jsou svislé fasádní clony, nazývané také screenové nebo vnější textilní rolety – v létě chrání okenní tabule před sluncem, v zimě před namrzáním, zajistí také soukromí a fasádě dodají moderní vzhled. Podle typu látky a barvy dokáží screenové rolety zadržet až 90% slunečního záření, navíc při otevřeném okně poslouží i jako síťka proti hmyzu.

Pokud si vnější stínění naplánujete včas, žaluzii i clonu můžete skrýt pod fasádu. Samozřejmě, dají se namontovat i dodatečně na okenní rám.

  1. Spolehněte se na automatiku
    Inteligentní systémy dokáží stínit i větrat automaticky na základě údajů ze senzorů či z online předpovědí počasí. Nemůže se tak stát, že zapomenete zatáhnout žaluzie nebo rolety, a dokud si vzpomenete, už máte doma horko. Stejně dokáží ochránit například markýzu či stínicí plachtu před silným větrem nebo lijákem. Základem takového řešení, byť v budoucnu, je elektrický pohon stínící techniky.

Perfektní komfort v podkroví zajistí připojení střešních oken s roletou na inteligentní systém VELUX ACTIVE. Tento systém větrá a stínu automaticky, aniž jste na to museli myslet vy. Díky předpovědi počasí dokáže vyvětrat či zastínit i v předstihu před horkým dnem, spíše než se interiér prohřeje.

  1. Udělejte stín před domem
    Při velkých zasklených dveřích a portálech vedoucích na terasu je ideální zvolit kombinaci předokenní stínící techniky a zastínění vnější plochy. Přesah střechy či jiný architektonický prvek, markýza nebo pergola zajistí chládek před domem a zároveň zabrání tomu, aby paprsky vysoce postaveného letního slunce dopadaly na sklo. O ochranu před podvečerním sluncem se zas efektivně postarají žaluzie nebo screeny.

Pokud terasu u domu nestíní samotná stavba, můžete ji zastínit markýzou, pergolou nebo solární plachtou. Markýzy jsou textilní střechy se skládací kovovou konstrukcí upevněnou ke stěně domu, které podle potřeby vysunete nebo složíte. Pergoly mají pevnou konstrukci s vlastními „nohama“, na ní je nainstalována stálá nebo výsuvná (např. Textilní) střecha. Jsou tedy stabilnější a ochrání nejen před sluncem, ale i před deštěm. Solární plachty jsou velmi efektní objekty, které navodí letní, přímo přímořskou atmosféru. Mohou mít různé tvary i způsoby upevnění a bývají flexibilní podobně jako markýzy – podle potřeby jejich svineme nebo rozvinete.

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek