Čtvrtek, 25 dubna, 2024
- Reklama -123jobs

Co zavěsit, co raději poskládat? Víte, jak pečovat o oděvy, aby vydržely dlouho?

Za poslední léta se oděvy staly výslovně konzumní záležitostí. Jejich přebytek, možnost levných nákupů nás často vede k tomu, že některé z nich si oblékneme na sebe pár ráz a hned vyrážíme na nákupy nových kousků.

Pravda 07.08.2021 06:00 shutterstock 1293384706Foto: Shutterstock
Věšák si ptají saka, kabátky, košile a halenky, ale i oděvy z materiálů, které mají sklon ke krčení se.
Namísto tohoto přístupu je však podle nás mnohem důležitější investovat do kvality a také se následně o šatstvo příkladně starat. Správný postup dokáže výrazně prodloužit bezchybný stav oděvů, jejich střihu, formy, ale i barevnosti materiálu. Je to ekologické, zodpovědné vůči planetě, ale i peněžence. „Starat se o naše oděvy je stejně důležité, jako když se snažíte zabránit tomu, aby se vám neničili vaše šperky,“ míní Salman haqq z portálu Money.co.uk.

„Bez ohledu na to, zda jde o designérské kousky nebo ne, šatstvo velmi často tvoří jeden z nejdražších statků v naší domácnosti. Nahradit ho by mohlo být poměrně nákladné, „míní haqq. Dokonce jedna z cest, kterou doporučuje je zahrnout obsah našich skříní i do pojištění domácnosti. Bez ohledu na takové rozhodnutí však základní kroky děláme každý den, a sice, staráme se příkladně o obsah naší skříně. Jak?

správné uložení
Při oděvech je velmi důležité, abyste je skladovali správným způsobem. Zatímco některé materiály bez problémů zvládnou, pokud oděv poskládáte a vložíte ho do skříně jeden na druhý, jiným podobné zacházení neprospívá. Základem jsou dobré věšáky – obvykle s dostatečně tvarovanými ramínky na zavěšení, které drží tvar oděvu v oblasti ramen. Věšák si ptají saka, kabátky, košile a halenky, ale i oděvy z materiálů, které mají sklon ke krčení se. Na věšák byste měli pověsit i šaty – výjimku udělejte jen u těch těžších, tedy například večerních modelech. Samozřejmostí jsou i kalhoty určené do práce. Skládat můžete džíny, ale tzv. „Smart trousers“ (tedy oblekové či kostýmové kalhoty, ale například i kalhoty chinos) si ptají věšák. Naopak materiály s elastickými vlákny (mikiny, trička, legíny) by neměly viset, protože tím se může vlákno natahovat a poškozuje se forma oděvu.

Sledujte etikety
Jsou dobrým zdrojem důležitých informací. Právě díky nim víte, jak se o šatstvo příkladně starat a každý výrobce má povinnost informovat spotřebitele o tom, jak má s oděvy nakládat, aby prodloužil jejich životnost. Perte jen při doporučených teplotách, pokud je doporučeno pouze suché čištění, nezkoušejte to s oděvem v pračce. Teplotu žehlení či například možnost sušení v sušičce je také důležité ovládat. Obecně platí, že pokud nemusíte využívat sušičku, nedělejte to. Oděvy mnohem více šetříte sušením na sušáku a čerstvém vzduchu.

Přeuspořádejte šatník po obdobích
V zásadě si můžete vytvořit dvě varianty šatníku – letní a zimní. S příchodem následujícího období by se oděvy z předchozího měli odebrat do pozadí (respektive úložného prostoru). Před skladováním zimních věcí během léta jednotlivé oděvy, které to potřebují, vyperte. Odborníci však upozorňují, abyste je nežehlili. Žehlení v tomto případě (tedy před delším obdobím nenošené) může způsobit pomačkání materiálu a oslabení vlákna v nakrčených záhybech. Pokud to prostor vaší skříně umožňuje, ideální je oděvy před delším skladováním srolovat namísto klasického skládání. Tak bráníte mačkání lépe.

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek