Úterý, 30 května, 2023
- Reklama -123jobs

Třídíte odpad správně? Kam házíte prázdné blistry od léků?

I prázdné obaly od léků či koření lze vytřídit.

I prázdné blistry od léků či obaly od koření lze recyklovat. Naopak, do tříděného sběru nepatří špinavé kapesníky, pleny či infekční odpad. „Občas se setkáme is odpadem, který nám při třídění dělá vrásky na tváři,“ konstatovala Kateřina Kretter z organizace odpovědnosti výrobců Envi-pak.

Poukázala na to, že obaly na vajíčka a role od toaletního papíru, přesto, že se dlouho tvrdil opak, patří do modrého kontejneru či pytle na papír. „Nesmí však být mokré ani mastné, aby se neznehodnotil ostatní vytříděný papír,“ upozornila Kretter. Špinavé papírové kapesníky a mokré utěrky do papíru nepatří. „A to nejen z hygienických důvodů. Recyklaci papíru brání jakékoliv znečištění, „doplnila.

polévka, hrnec, žena, zápach, zkažené jídlo, odpad
ČTĚTE VÍCE
Co nepatří do kompostéru a kam se zkysnutí polévkou? Víte vytřídit odpad z kuchyně?
Obalový polysterén patří do kontejneru nebo pytle, které je určeno pro plasty. Stavební polystyren je zase třeba odnést na sběrný dvůr. „Kelímky z jogurtů bez hrubých zbytků patří do plastu. Víčka z kelímků oddělte a vyhoďte do tříděného sběru kovů. I pokud je v obci společný sběr kovů a plastů, víčko třeba od kelímku vždy oddělit, „přiblížila dále Kretter.

Prázdné blistry od léků jsou vícevrstvým kompozitním obalem, protože se skládají z plastu a hliníkové fólie. „Není možné je od sebe oddělit a samostatně vytřídit. Takový obal třídíme podle toho, který materiál je v obalu nejvíce zastoupen. V tomto případě je to plast, a tak blistry třídíme spolu s plasty, „ozřejmila Kretter.

Infekční materiál jako použité jednorázové roušky, respirátory ani rukavice nepatří do tříděného sběru. „Z důvodu možné infekce je třeba zabalit do plastové tašky nebo kapsy, pevně ho uzavřít a vyhodit do směsného odpadu,“ uvedla Kretter.

Některé obaly z koření tvoří z vnější strany papír a z vnitřní hliník. I když je v tomto případě většinovou složkou papír, nepatří do tříděného sběru papíru. „Třídí se spolu s nápojovými kartony obaly z mléka či džusu. Pokud má město nebo obec zvláštní sběr nápojových kartonů, přísluší mu oranžová barva kontejneru či pytle. Často se však třídí společně s plasty, případně i kovovými obaly, „shrnula Kretter.

elektro, odpad, spotřebiče, třídění
ČTĚTE VÍCE
Jak se zbavit malých elektrospotřebičů, když doslouží? postupujte správně
Autosklo ani zrcadlo nelze vyhodit do kontejneru na sklo. Patří na sběrný dvůr. „Pokud chceme vyhodit malé, rozbité zrcadlo, můžeme ho vyhodit do směsného kontejneru,“ doplnila Kretter. Dětské pleny se podle jejích slov zatím nerecykluje, a proto nepatří do tříděného sběru. Třeba je vyhodit do směsného kontejneru, nakolik jsou nejenže vyrobeny z více materiálů, ale i znečištěné.

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek