Neděle, 5 února, 2023
- Reklama -123jobs

Tipy psycholožky, jak zařídit pokoj školáka!

Pokoj školáka má být zařízena podle určitých pravidel.

TASR 08.09.2021 11:00 dětská izbaFoto: Shutterstock
Jak zařídit dětský pokoj?
Tvrdí to školní psycholožka Michaela Artemio, která to uvedla u příležitosti nového školního roku 2021/2022. Poukázala na to, že ačkoli se žáci vrátili do školních lavic, může se stát, že z důvodu pandemie nového koronavirus se z tříd přesunou opět zpět do dětských pokojů.

Artemio uvádí, že při zařizování pokoje pro školou povinné dítě je nezbytné zohlednit socioekonomické možnosti a zázemí rodiny. „Je dobré, pokud při zařizování přihlížíme k vytvoření oddychové a pracovní zóny a prostoru na Hrovat aktivity, ale zejména pro dítě, jeho zájmy a charakteristiky. Děti by měly mít pokoj rozdělenou na učení a hraní se, „vysvětlila psycholožka. Podle ní pomůže i využití odkládacího prostoru na odložení školních věcí po skončení se učení a hraček po ukončení her.

dítě, strava, zdravá strava, talíř, zelenina
ČTĚTE VÍCE
Děti mají jíst „duhu“! Co dělat, když jisté potraviny odmítnou?
Dětský pokoj by měl být světlá a neměla by zahrnovat rušivé elementy. „Je známý pozitivní vliv vhodně zvolených barev na psychiku, naše emocionální prožívání. Zejména modrá může působit uklidňujícím, zelená stimulovat soustředění a teplá oranžová zlepšovat náladu, „vysvětlila psycholožka.

Mezi základní výbavu patří psací stůl a židle. „Za stolem sedí děti mnohdy i několik hodin denně a v mnoha případech trpí především jejich páteř. Rodiče by proto měli dbát na to, jak dítě sedí. Důležité je, aby se nad knihami nehrbili, lokty mělo položené na stole, bylo natažené s nohama pevně na zemi, „upozornila ředitelka Centra zdravého sezení Kateřina Zaydlarová. V případě, že nedodržuje dítě tato pravidla, únava se může dostavit výrazně dříve. Podle psycholožky nesmí chybět pohodlná postel či místo na hry, kterému pomůže dostatek úložného prostoru na odkládání. Důležité je také osvětlení v pokoji školáka. Součástí pokoje školáka je často také počítač, který se stal za poslední rok pandemie nezbytnou pomůckou. „Vzdálenost obličeje od počítače, konkrétně od monitoru, by měla být přibližně 45 centimetrů,“ uzavřela Artemio.

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek